روشهای جدید درمان ناباروری

در صورتی که به مشکلات ناباروری دچار هستید، انتخاب گزینه درمانی بستگی به مشکل اصلی ناباروری دارد. امروزه با کمک روشهای جدید درمان ناباروری در موارد بسیاری مشکل نازایی حل می شود. در این مقاله قصد داریم به توضیحاتی در مورد جدیدترین روش درمان ناباروری بپردازیم. سه درمان اصلی ناباروری به شرح زیر است:

– دارودرمانی
– روش های جراحی
– روش های تلقیح مصنوعی مانند درمان ناباروری با IUI و درمان ناباروری با IVF

این روشهای جدید درمان ناباروری در بسیاری موارد موفقیت آمیز می باشند.

روشهای جدید درمان ناباروری

روشهای جدید درمان ناباروری

درمان ناباروری با دارودرمانی

داروهای مخصوص درمان ناباروری در اکثر موارد برای زنان تجویز شده تا به فرایند تخمک گذاری کمک شود. ولی در برخی موارد داروهای خاصی برای مردان هم تجویز می شود. داروهای شایع برای درمان ناباروری به شرح زیر است:

– کلومیفن – فرایند تخمک گذاری را در زنان تقویت می کند. این دارو برای زنانی که تخمک گذاری نامنظمی داشته و یا به طور کلی تخمک گذاری نمی کنند، تجویز می شود.
– توموکسیفن – یک داروی جایگزین برای کلومیفن می باشد. این دارو هم به تخمک گذاری کمک می کند.
– گونادوتروفین – این دارو تخمک گذاری در زنان را تحریک کرده و همچنین به بهبود قابلیت باروری در مردان کمک می کند.
– متفورمین – این دارو برای زنانی که به تخمدان پلی کیستیک مبتلا هستند، تجویز می شود.
این داروها ندرتاً موجب عوارض جانبی می شوند مانند تهوع، استفراغ، سردرد و گرگرفتگی.

درمان ناباروری با روش های جراحی

جراحی لوله های فالوپ

در صورتی که لوله های فالوپ در اثر بیماری خاصی مسدود شود، برای ترمیم آنها نیاز به جراحی می باشد. با جراحی لوله های فالوپ، به تریمم بافت لوله ها کمک شده و در نتیجه تخمک به راحتی از لوله ها عبور می کند. میزان موفقیت جراحی بستگی به وسعت آسیب به لوله های فالوپ دارد. عارضه احتمالی این روش جراحی می تواند حاملگی خارج رحمی باشد.

جراحی اندومتریوز یا فیبروم رحمی

اندومتریوز زمانی رخ می دهد که بخشی از دیواره رحمی به سمت بیرون از رحم رشد می کند. با جراحی لاپاراسکوپی می توان به درمان اندومتریوز پرداخت. این جراحی لاپاراسکوپی به منظور برداشتن فیبروم ها هم انجام می گیرد.
درمان ناباروری در مردان
گاهی به دلیل انسداد اپیدیدم، اسپرم انتقال نمی یابد و در نتیجه مایع منی حاوی اسپرم نمی باشد. در صورتی که دلیل ناباروری انسداد اپیدیدم باشد، نیاز به جراحی می باشد. همچنین استفاده از روش نمونه گیری و استخراج اسپرم از طریق جراحی، یکی از گزینه ها می باشد.

درمان ناباروری با تلقیح مصنوعی

درمان ناباروری با آی یو آی

در این روش نمونه اسپرم از مرد گرفته شده و به وسیله یک لوله پلاستیکی باریک به رحم زن انتقال می یابد. در ابتدا اسپرم شستشو داده شده و بهترین اسپرم ها که سرعت و کیفیت بالایی دارند به رحم انتقال می یابند.

درمان ناباروری با آی وی اف

در این روش با دارودرمانی فرایند تخمک گذاری تحریک شده و سپس تخمک از تخمدان خارج می شود. از سوی دیگر نمونه ای از اسپرم مرد گرفته می شود و تخمک در بیرون از رحم و در محیط آزمایشگاهی بارور می شود.

  ivfمراقبت های بعد از

.


پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 + پنج =